Razgovori za posao su ponekad poput minskog polja u koje ulazimo sa puno straha i nadom da ćemo na kraju ostati živi. Međutim danas ima toliko načina da se dobro pripremite za taj razgovor da nema razloga za paniku. Pitanja koja poslodavci najmanje žele čuti na razgovoru za posao su manje-više uvijek jednaka. Dobro se podsjetiti koja to pitanja otkrivaju nedostatak pripreme, negativne stavove ili preveliku usmjerenog na osobnu korist.

Radi se o slijedećim temama;

Pitanja o plaći i benefitima na početku razgovora – Plaća je važna, benefiti su važni, ali je bolje pričekati da poslodavac otvori ove teme. Ukoliko ovo pitanje odmah postavite na početku može se steći dojam da vam je to bitnije od samog posla, a to i nije baš najbolji start.

Pitanja koja pokazuju nedostatak istraživanja o samoj organizaciji; Ako postavljate pitanja na koja se odgovor lako može naći na internetskim stranicama, niste se dovoljno pripremili. Ako se niste dovoljno pripremili možda uopće niste zainteresirani za posao kako bi se to očekivalo. Uvijek baš uvijek se pripremite za razgovor i saznajte sve što je bitno o budućem poslodavcu.

Previše osobna pitanja; To što je atmosfera na razgovoru topla ili prijateljska uopće ne znači da možete prekoračiti dobar profesionalni odnos. Izbjegavajte postavljati pitanja koja su previše osoba o poslodavcu ili tvrtki. Bolje se fokusirajte na posao i svoje kvalifikacije.

IPAK POSTOJE I PITANJA KOJA POSLODAVCI VOLE ČUTI;

To se odnosi na pitanja vezana uz detalje posla, odgovornosti i očekivanja. Dobro je i postaviti pitanja direktno vezana uz organizacijsku klimu i sam tim. Nije loše zamoliti da vas se informira i o najvećim izazovima s kojima se susreće tim ili odjel.

Pitanja koja pokazuju vašu ozbiljnost, interes za posao pomoći će da bolje razumijete u kakvu organizaciju dolazite, ali i poslati poruku da vam je to važno. Ležernost u ovom slučaju nije karta na koju je dobro igrati.

Odgovori